Něco málo o medu

Co je to med ?
 
 
Květový med
Květový med je tvořen malým množstvím pylu hmyzosnubných, připadně samosprašných rostlin. Hlavní složkou medu je nektar-štáva, kterou včely sbírají z květů v ranních a odpoledních hodinách. Jedná se o nejkvalitnějši med, co se vyživové hodnoty týče.
 
Medovicový med
Původcem medovicového medu je stejnokřidlý hmyz-mšice, červci a mery, paraziticky žijící na rostlinách a živící se jejich asimiláty. Včely sbírají "výkaly" tohoto hmyzu a dále je zpracovávají na medovicový med.
 
Krystalizace medu
 
Med je přesyceným roztokem cukrů. Stupeň přesycení je závislý na obsahu gluózy, která má sklon ke krystalizaci.
Regulátorem krystalizace je fruktóza. Velký vliv na krystalizaci má přítomnost a velikost pylových nebo prachových zrn, mechanický šok při odstřeďování a tepelný šok při zpracování medu. Z uvedených plyne, že krystalizace květových medů je přirozeným procesem a známkou kvality medu, nikoliv vadou!!
 
 
Víte, že...?
 
 
Med by se neměl NIKDY ZAHŘÍVAT nad 40°C ztratí tak cenné látky. Baktericidní účinek má totiž med pouze tehdy, není-li zahřátý nad 40°C.
 
ZKRYSTALIZOVANÝ MED není na závadu. Stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lázně, med opět získá svou původní konzistenci.
 
RECEPT NA DLOUHOVĚKOST: Nerozčilujte se, pijte mléko s medem, pěstujte divadlo, gymnastiku a dožijete se krásných 2400 let :)
 
 
Medová lékarna
 
 
MEDOVÉ MLÉKO: Medové mléko je v mnoha rodinách oblíbeným domácím prostředkem pro léčení zaníceného krku, ale často se nesprávně připravuje. 
 
VITAMÍNOVÁ BOMBA: Do litru teplé, nikoliv vařící vody nasypeme 2 polévkové lžíce heřmánku a necháme 10 minut ustát. 
Poté scedíme a přidáme šťávu z citronu, grapefruidu nebo pomeranče nakonec osladíme medem. Nápoj posílí obrané schopnosti našeho těla při nemocech i nachlazení, lze jej pít i jako prevenci.
 
CITRONOVÁ ŠŤÁVA S MEDEM: Do 1/4 litru teplé vody zamícháme šťávu z jednoho citronu. Osladíme dvěma čajovými lžičkami medu. 
 
PROTI KAŠLI A CHRAPOTU: Šalvějový čaj oslazený medem se hodí nejen k pití, ale i ke "kloktání".
 
MEDOVÁ ŘEDKEV: Vydlabeme jednu ředkev a otvor naplníme medem. Na teplém místě nechte med v ředkvi několik hodin působit. Poté můžete ředkev konzumovat.
 
DENNÍ DÁVKA MEDU: Podle starých domácích receptů je vhodnou prevencí proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně. Med vynikajícím způsobem posiluje obranyschopnost našeho organismu.
 
 

Bomba o medu a skořici

ARTRITIDA: Pacienti mohou denně jeden šálek horké vody s dvěma lžičkami medu a jednu malou lžičku skořice.
Berou-li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida.